Styl vintage w mieszkaniu
jak uzyskać ten efekt
Styl vintage nawiązuje do trendów obowiązujących w poprzednich dekadach, a nawet epokach. Aby go uzyskać, możemy inspirować się latami 90. czy 60. XX wieku, jak również królewskim stylem francuskim z czasów dynastii Burbonów. Jedyne, co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia.
Vintage to jeden z popularniejszych stylów w aranżacji wnętrz
Cechy stylu vintage
Charakterystyczną cechą stylu vintage, zwanego także stylem retro, jest łączenie przeciwieństw. Możemy go osiągnąć na przykład wprowadzając stare meble do nowoczesnego wnętrza. W przypadku wysokich pokoi, za sprawą odpowiedniego wystroju, bardzo łatwo możemy oddać wzniosły, pałacowy klimat. Choć w stylu vintage najłatwiej jest zaaranżować przestronne pomieszczenia, to dysponując mniejszym metrażem nie stoimy na straconej pozycji. Czasami wystarczy kilka dobrze dobranych dodatków, aby tchnąć we wnętrze ducha dawnych lat.
Styl vintage można uzyskać wkomponowując do nowoczesnego mieszkania stare lub postarzane meble.
Kolory w stylu vintage
We wnętrzu w stylu vintage możemy pozwolić sobie na wyraziste, ciemne kolory, ale także na jasne, pastelowe barwy. Wszystko zależy od rezultatu, który chcemy uzyskać. Pastele zdecydowanie lepiej sprawdzą się w przypadku mniejszych pomieszczeń, ponieważ pozwolą uniknąć przytłaczającego efektu. Zamiast popularnego malowania ścian możemy postawić na kolorowe, wzorzyste tapety.
Bardzo dobre tło dla stylu vintage w mieszkaniu tworzą wzorzyste tapety
Podłoga w stylu vintage
Decydując się na pokój, czy też całe mieszkanie w stylu vintage pamiętajmy, by nie przesadzić ze zbyt odważną barwą i strukturą podłogi. Dobrym rozwiązaniem będzie parkiet lub drewniane deski, na których widać będzie słoje, rysy i wszelkie "naturalne uszkodzenia". W przypadku zastosowania podłogi drewnianej należy wziąć pod uwagę spory koszt, zarówno na etapie zakupu jak i eksploatacji (konserwacja i cyklinowanie), czy też ewentualnej wymiany nawierzchni podłogi.
Podłogę drewnianą zastąpić możemy sięgając po laminowane panele podłogowe odwzorowujące naturalny rysunek drewna, na przykład z kolekcji wineo 800 wood XL. Znajduje się w niej aż 12 eleganckich dekorów, doskonale imitujących strukturę drewna dębowego i sosnowego, a do tego utrzymanych w różnych tonacjach kolorystycznych. Panele te wyróżniają się stylową v-fugą na wszystkich krawędziach, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać wyjątkowy efekt wizualny.
Wśród kolekcji marki WINEO są podłogi idealnie pasujące do pomieszczeń w stylu vintage
Meble i dodatki vintage
Skupiając się na ścianach i podłogach nie możemy zapominać o meblach i dodatkach. Ze stylem retro nieodłącznie związane są drewniane, bogato zdobione, tapicerowane meble, łóżka z baldachimem, stojące zegary, lampy z abażurami czy pozłacane lustra i klamki. Dobrym pomysłem jest renowacja starych przedmiotów – foteli czy komód, które często zalegają na strychach czy w piwnicach naszych dziadków. Zawsze możemy też odwiedzić sklep ze starociami czy pchli targ lub dokonać zakupów na coraz popularniejszych wyprzedażach garażowych.
Najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza w stylu retro, jest zachowanie umiaru. O przesadę łatwo szczególnie w małych pomieszczeniach. Wystrzegajmy się nadmiernej ilości ozdób czy ustawiania kilku masywnych mebli w jednym pomieszczeniu, chyba, że zależy nam na uzyskaniu efektu barokowego przepychu. Pamiętajmy przy tym, że aby nadać mieszkaniu wyjątkowego uroku dawnych lat, wystarczy już kilka drobnych, ale przemyślanych zmian.
1 przeciwieństwa łączmy z umiarem
2 postawmy na naturalne materiały, np. drewnianą podłogę lub stylizowane panele podłogowe
3 wykorzystajmy odnowione meble i dodatki