Łóżko w sypialni
Czym się kierować wybierając łóżko do sypialni?
Wybór łóżka do sypialni tylko z pozoru może się wydawać prosty. Odpowiednio dobrany mebel nie tylko zagwarantuje nam komfortowy i nieprzerwany sen, ale też pozwoli odprężyć się po ciężkim dniu z ulubioną książką czy gazetą w ręku. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie łóżka, by było ono nie tylko ładne, ale też wygodne.
Funkcjonalność w parze z wygodą
Najważniejszą kwestią podczas wyboru odpowiedniego łóżka są jego wymiary. Dobrze, aby nie było to mniej niż 80 cm szerokości oraz 200 cm długości na osobę.
Nie bez znaczenia pozostaje również materiał z jakiego wykonano mebel. Najtrwalszym i najsolidniejszym, a przy tym przyjaznym alergikom surowcem jest drewno.
Nieco tańszym zamiennikiem może być płyta MDF, jest ona jednak mniej wytrzymała. Z kolei metalowe konstrukcje zapewnią stabilność oraz świetnie wpiszą się w nowoczesną stylistykę wnętrza. Jeśli lubimy czytać, jeść śniadania, bądź korzystać z laptopa w łóżku, warto zastanowić się nad modelem wyposażonym w zagłówek. Miękkie oparcie z pewnością zwiększy naszą wygodę, a także doda pomieszczeniu walorów estetycznych.
Najtrwalszym i najsolidniejszym, a przy tym przyjaznym alergikom surowcem jest drewno
Odpowiedni materac gwarancją zdrowego snu
Bardzo duży wpływ na jakość snu ma materac, który należy dobrać indywidualnie. Pamiętajmy, aby uwzględnić swoją wagę, najczęstszą pozycję spania oraz wielkość ramy łóżka. Idealny materac to taki, który podtrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji, dostosowuje się do kształtu ciała oraz daje uczucie pełnego odprężenia. Powinien zagłębiać się w ramie na minimum 3 cm i wystawać na wysokość od 4 do 10 cm. Uniwersalnym rozwiązaniem są materace lateksowe, kieszeniowe lub sprężynowe. Osoby mające skłonność do częstego zmieniania pozycji, powinny wybierać modele wysokoelastyczne, które z łatwością dopasowują się do kształtu ciała. Twardość jest kwestią subiektywną, jednak zanim dokonamy zakupu, warto jest wykonać mały test. Pomiędzy odcinek lędźwiowy, a materac wsuńmy dłoń. Jeśli napotykamy lekki opór, mamy pewność, że jest on najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia.
Bardzo duży wpływ na jakość snu ma materac, który należy dobrać indywidualnie
Solidny stelaż to podstawa
Ważnym elementem łóżka jest stelaż, który usprawnia wentylację materaca wpływając jednocześnie na jego twardość i wytrzymałość. Najbardziej popularnym i zarazem świetnym rozwiązaniem są stelaże szczebelkowe, wykonane z cienkich, drewnianych listew. Zwróćmy jednak uwagę na ich trwałość i elastyczność. Powinny delikatnie wyginać się pod wpływem ciężaru ciała, aby amortyzować siłę nacisku. Dzięki temu materac zachowa swoje właściwości i nie będzie się zbyt mocno odkształcał. Ponadto odległość między szczebelkami nie powinna przekraczać 4 cm. Tak dopasowany stelaż zapewni nam najwyższy komfort wypoczynku.
A może na podłodze?
Od pewnego czasu na popularności zyskuje spanie bezpośrednio na podłodze. Choć trudno jest przyzwyczaić się do tak twardej powierzchni, to bez wątpienia wpływa ona korzystnie na nasze zdrowie. Najwygodniej jest ułożyć się na plecach. Pozycja ta pozwala m.in. rozluźnić wszystkie mięśnie, usprawnia działanie układu trawiennego, a ulegające w trakcie dnia mikroprzemieszczeniom kręgi, mogą powrócić na swoje miejsce. Podłoga nie powinna być jednak zbyt twarda, ponieważ może spowodować to zbyt duży ucisk na naczynia krwionośne. Z kolei długotrwałe spanie na nieodpowiednim podłożu może wywołać trwałe odkształcenie kręgosłupa. Warto zatem zdecydować się na panele winylowe np. z kolekcji Wieno 600, które poza wysoką elastycznością są też delikatne dla stóp oraz ciepłe w dotyku. Dodatkowo w znacznym stopniu redukują dźwięk kroków, dzięki czemu sypialnia stanie się miejscem prawdziwie sprzyjającym relaksowi.
Ważnym elementem łóżka jest stelaż, który usprawnia wentylację materaca
O czym należy pamiętać:
1Wymiary łóżka dostosujmy do własnych potrzeb
2Zwróćmy uwagę na elastyczność stelaża
3Podłoże do spania nie może być zbyt twarde